Wiadomości


Jak składać JPK_VAT z deklaracją?
12 października 2020
Nowy JPK_VAT z deklaracją od 1 października br. mają składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wielkości. Jak to zrobić?

Czynny podatnik VAT od 1 października 2020 r. nie będzie już składać oddzielnie podstawowych deklaracji VAT i plików JPK. Obowiązkowy będzie nowy dokument elektroniczny JPK_VAT z deklaracją. Będzie wysyłany do urzędu skarbowego (nie do szefa KAS, jak dotąd), w formacie XML. Za okresy rozliczeniowe od 1 października roku deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie można składać inaczej niż przez JPK_VAT. Pozostałe deklaracje należy składać na dotychczasowych zasadach (poza plikiem JPK). Będą obowiązywać dwa warianty:
» JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie,
» JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.
Nowy JPK wysyłasz:
» przy rozliczeniu miesięcznym – do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
» przy rozliczeniu kwartalnym wypełniasz tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału.
Wysyłasz je do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełniasz część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną za cały kwartał. Jeśli 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy masz czas do pierwszego dnia roboczego przypadającego po tych dniach. JPK_VAT może wysyłać Twój pełnomocnik (np. doradca podatkowy) pod warunkiem, że udzielisz pełnomocnictwa na formularzu UPL-1.
Jak składać JPK_VAT z deklaracją?
Nowy JPK_VAT z deklaracją od 1 października br. mają składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wielkości. Jak to zrobić? Żeby przygotować plik JPK_VAT, możesz:
» skorzystać z bezpłatnego programu e-mikrofirma, który można pobrać ze strony internetowejMinisterstwa Finansów;
» skorzystać z bezpłatnego narzędzia Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK_VAT;
» utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych maplikacji on-line. Jeśli korzystasz już z takiego programu, sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK_VAT lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0.;
» skorzystać z e-bramki JPK_VAT, przy użyciu danych autoryzacyjnych.Do podpisania JPK_VAT możesz użyć jednej z 3 metod:
» Profilu Zaufanego – bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć niemal w każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej.Do podpisu wystarczy kod autoryzacyjny wysłany na kanał autoryzacji.
» kwalifikowanego podpisu elektronicznego – to płatny elektroniczny podpis służący do podpisywania dokumentów, który kupujesz u jednegoz certyfikowanych dostawców.
» danych autoryzujących – jest to bezpłatna metoda,w której do autoryzacji służą twoje dane: NIP lub
PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia i odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2018 r. (w plikach składanych w 2020 r.).


          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi