Wiadomości


Zwolnienie z CIT dla dywidend
29 marca 2022
15 grudnia 2021 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (nr DD5.8203.2.2021) w sprawie stosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych będących podatnikami podatku dochodowego.


Dotyczy ona art. 22 ust. 4 ustawy o CIT w zakresie możliwości korzystania przez wspólników spółek jawnych i komandytowych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, ze zwolnienia z opodatkowania dochodowym od osób prawnych (CIT) dochodów uzyskiwanych z udziału w zyskach tych spółek. Z interpretacji wynika, że ww. zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym może znajdować zastosowanie do przychodów (dochodów)
uzyskanych z udziału w zyskach – mających status podatnika CIT – spółek jawnych i komandytowych, wypracowanych przez te spółki od dnia, w którym stały się one takim podatnikiem, o ile wypełnione są warunki stosowania tego zwolnienia (określone w art. 22 ust. 4a-4d i ust. 6 oraz w art. 22a–22c ustawy o CIT), a wspólnik takiej spółki nie występuje w niej w charakterze komplementariusza. Przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być więc stosowane również do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Jednocześnie zwolnieniem wynikającym z art. 22 ust.
4 ustawy o CIT mogą być objęte przychody (dochody) wspólników uzyskane z udziału w zyskach – mającej status podatnika CIT – spółki jawnej i spółki komandytowej, równoważne z przychodami wymienionymi w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j ustawy o CIT, tj.:
» przychody faktycznie uzyskane w związku z wypłatą zysku dokonaną przez spółkę jawną i komandytową na rzecz jej wspólników,
» równowartość zysku spółki jawnej lub komandytowej przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału podstawowego,
» wartość niepodzielonych zysków w spółce jawnej i komandytowej oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał podstawowy takiej spółki, w razie jej przekształcenia w spółkę niebędącą podatnikiem CIT.
W interpretacji wyjaśniono też, iż przy ocenie spełnienia określonego w art. 22 ust. 4a ustawy CIT warunku do skorzystania z omawianego zwolnienia, tj. nieprzerwanego posiadania przez okres 2 lat minimum 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej „dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, istotny jest – w przypadku spółki jawnej lub komandytowej – okres nieprzerwanego posiadania przez minimum 2 lata ogółu praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznającego takiemu wspólnikowi minimum 10% praw do udziału w jej zyskach. Przy ocenie spełnienia tych warunków uwzględnieniu podlega również okres, zanim dana spółka jawna lub komandytowa uzyskała status podatnika CIT, a jeśli spółka komandytowa uległa przekształceniu w spółkę
jawną albo spółka jawna uległa przekształceniu w spółkę komandytową – także okres poprzedzający takie przekształcenie.

Zwolnienie z CIT dla dywidend
15 grudnia 2021 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną
(nr DD5.8203.2.2021) w sprawie stosowania zwolnienia z opodatkowania
podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału
w zyskach spółek jawnych i komandytowych będących podatnikami
podatku dochodowego

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi