Wiadomości


Akcyza na samochody osobowe
22 czerwca 2023
Polska wygrała przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie akcyzy na samochody osobowe. TSUE uznał, że Polska nie musi zwracać akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie następnie wywieziony do innego kraju. Orzeczenie Trybunału potwierdziło, że polski system opodatkowania samochodów osobowych nie utrudnia swobody przemieszczania tych wyrobów.

W wyroku C-105/22 Trybunał orzekł, że prawo pierwotne Unii, a w szczególności art. 110 akapit pierwszy TFUE, a także zasady jednokrotności poboru podatku akcyzowego i proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one uregulowaniu krajowemu, które w przypadku wywozu samochodu osobowego zarejestrowanego w danym państwie członkowskim nie przewiduje zwrotu, w wysokości proporcjonalnej do okresu
użytkowania owego samochodu na jego terytorium, podatku akcyzowego zapłaconego od tego samochodu w tym państwie członkowskim.
Oznacza to, iż polskie przepisy dotyczące braku możliwości zwrotu akcyzy od wywiezionego z Polski samochodu osobowego (wcześniej zarejestrowanego w Polsce) są zgodne z unijnymi normami, w tym z zasadami jednokrotności opodatkowania akcyzą i proporcjonalności.
Orzeczenie Trybunału zostało wydane na skutek pytania prejudycjalnego Naczelnego Sądu Administracyjnego, który miał wątpliwości, czy prawo UE zezwala na stosowanie polskich regulacji, które nie przewidują zwrotu proporcjonalnej (w stosunku do okresu użytkowania samochodu w Polsce) kwoty akcyzy, zapłaconej od zarejestrowanego w Polsce
samochodu osobowego – w sytuacji, gdy samochód został wyeksportowany do innego kraju.
Trybunał poparł polskie stanowisko. TSUE podkreślił, że polski podatek akcyzowy od samochodów osobowych nie ma charakteru podatku związanego z okresem użytkowania samochodów, ale jest podatkiem związanym z ich konsumpcją, czyli rejestracją danego samochodu osobowego na terytorium kraju.
Polskie przepisy dotyczące braku możliwości zwrotu akcyzy od wywiezionego z Polski samochodu osobowego (wcześniej zarejestrowanego w Polsce) są zgodne z unijnymi normami prawnymi.
Po raz kolejny Polska odnosi więc sukces przed unijnym
Trybunałem. Ostatnio Polska również wygrywała przed TSUE w sprawach skargowych w zakresie akcyzy, m.in sprawach dotyczących stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie alkoholu przeznaczonego do produkcji lekarstw oraz dotyczącej zwolnień z akcyzy dla zakładów energochłonnych.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi