Wiadomości


Dalsze uszczelnienie VAT w sektorze e-commerce
27 marca 2023
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwiększającej efektywność uszczelnienia VAT. Zgodnie z nim banki i inne instytucje finansowe będą prowadzić, przechowywać i przesyłać do szefa KAS ewidencję wskazanych transakcji płatniczych. Ustawa obejmuje raportowaniem płatności transgraniczne, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje
w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy.


Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw implementuje dyrektywę 2020/284 zmieniającą dyrektywę VAT w odniesieniu do wprowadzenia pewnych wymogów dla dostawców usług płatniczych. Dla zwalczania oszustw VAT zakłada ona zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi a dostawcami usług płatniczych (jak np. banki czy instytucje kredytowe).
Zgromadzone dane będą:
» przechowywane przez szefa KAS,
» umieszczone w unijnym systemie CESOP.
Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych i odbiorców płatności.
System CESOP będzie zbierać dane przekazywane przez administracje wszystkich państw członkowskich.
W ten sposób powstanie kompleksowa baza danych o płatnościach transgranicznych, realizowanych w ramach UE, jak i z krajami trzecimi, z której na ściśle określonych zasadach będą mogły korzystać poszczególne państwa. CESOP to kolejne narzędzie analityczne służące do wykrywania nieprawidłowości, co w efekcie przekłada się na uszczelnienie VAT, szczególnie w sektorze e-commerce.
Projekt nowelizacji zakłada, że administracja podatkowa zyska dodatkowe narzędzie do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z VAT w międzynarodowym handlu elektronicznym.
Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Obowiązek będzie dotyczył m.in. krajowych banków, oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych, instytucji płatniczych i SKOK-ów. Nowym obowiązkiem będą objęte tylko płatności transgraniczne.
Ewidencja będzie prowadzona, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy.
Wprowadzone zostaną zasady liczenia progu płatności transgranicznych oraz zasady określania lokalizacji
płatników i odbiorców płatności.
Określone zostaną także szczegółowo dane dotyczące ewidencji, która prowadzona będzie przez dostawcę usług płatniczych. Są to m.in. informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności i dotyczące płatności otrzymanych przez tego odbiorcę (m.in. dotyczące kwoty i daty) i ewentualnych zwrotów płatności.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Szacunki Ministerstwa finansów wskazują, że w okresie 10 lat od wejścia w życie zapisów, dochody budżetu państwa wzrosną o 2,48 mld zł. Koszty oszacowano na 3,51 mln zł. Wdrożenie dyrektywy powinno nastąpić do 31 grudnia 2023 r.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi