Wiadomości


Higiena pracy zdalnej, czyli jak nie zwariować w domu
19 lutego 2024
Jesienią i zimą praca zdalna cieszy się większą w popularnością, aura nie zachęca do wychodzenia z domu. Ma to plusy i minusy, dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym taka praca będzie efektywna i nie zaburzy nam życia osobistego.

BĄDŹ ZORGANIZOWANY
Praca zdalna sprzyja zacieraniu się granic między wykonywaniem obowiązków służbowych a czynnościami życia
codziennego, rodzinnego. Jeśli nawet w firmie nie powstał oficjalnie regulamin dotyczący pracy on-line, warto stworzyć takie zasady we własnym zakresie i przestrzegać ich codziennie. Powinny one zawierać informacje m.in. o rozpoczęciu i zakończeniu pracy, o sposobach komunikacji między pracownikami, a także podkreślać dbałość o higienę i bezpieczeństwo pracy zdalnej.

RÓB PRZERWY I SKUP SIĘ NA ZADANIU
Różnego rodzaju przerwy są niezbędne w pracy przed monitorem, jak np. proste ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni,
krótki spacer do kuchni po wodę. To sposób na szybkie odstresowanie się, a to pomoże później znów skupić się
na wykonaniu zadania, przywoła może jakiś nowy pomysł czy rozwiązanie problemu. Przerwy i ich regularność można sobie określić, np. kilka po 5 minut, i pilnować ich regularności.
W ten sposób nasza praca staje się też bardziej optymalna. W czasie pracy zdalnej warto również ograniczyć
używanie mediów społecznościowych jedynie do koniecznej komunikacji. Przeglądanie rolek czy zdjęć, rozprasza, rozleniwia, meczy oczy i zaburza rytm pracy, którą w efekcie wykonujemy dłużej.

STWÓRZ SOBIE MIEJSCE
Warto zacząć od uświadomienia sobie, że łóżko to nie biuro. Stworzenie oddzielnych miejsc do pracy i przestrzeni
życiowej porządkuje także naszą głowę. Nie chodzi o to, by posiadać koniecznie do pracy zdalnej osobny pokój
zamykany na klucz, ale wydzielenie osobnej przestrzeni do wykonywania zadań i relaksu. Sprawnemu wykonaniu
obowiązków służbowych nie będzie służyć praca przy stole z niesprzątniętymi naczyniami po śniadaniu.

DBAJ O RELACJE ZAWODOWE I PRYWATNE
Wykonując pracę zdalną, wielu pracowników tęskni, ale nie za budynkiem, biurem firmy, a oczywiście za ludźmi
z pracy, codziennymi rozmowami, żartami czy wymianą doświadczeń osobistych i zawodowych. Jednym ze sposób na nawiązywanie kontaktu są cykliczne wideokonferencje z zespołem bądź pojedynczymi pracownikami, to okazja do
rozmów o pracy, ale także do wzmacniania więzi i wspierania się na wzajem. Kolejnym pomysłem są wyjścia na miasto po pracy, raz na tydzień albo nawet rzadziej, ale to na pewno w jakimś stopniu poprawi komunikację, wzmocni zespół, a nam da odskocznię od codzienności w domu. Psycholodzy podkreślają, jak istotne jest, by nie izolować podczas pracy zdalnej naszych bliskich, a zwłaszcza jeśli w tym czasie są w domu dzieci. Powtarzanie im, „odejdź, bo jestem zajęta”, „bądź cicho”, „nie przeszkadzaj mi” itd. powoduje, że dzieci, ale też mąż czy żona czują się odrzuceni, niezrozumiani, nieważni. Co zrobić? Rozmawiać. Dziecku wytłumaczyć, dlaczego jesteś w domu, jak ważne jest wykonanie zadania na czas, określenie czasu pracy i okazanie zainteresowania w międzyczasie. Może warto też obok nas stworzyć kącik dla dziecka, zaproponować mu jakąś aktywność, by czuło się zaopiekowanie, a jednocześnie uczyło się uszanować czyjś czas i obowiązki. To dobra inwestycja na przyszłość. Podsumowując, praca zdalna to sztuka ciągłych kompromisów i gra zasad. Może stać się sposobem na udane łączenie życia zawodowego i rodzinnego - wszystko zależy od sposobu organizacji i motywacji w działaniu.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi