Wiadomości


Jak darowizna pieniężna w rodzinie, to tylko przelewem!
29 maja 2023
Otrzymanie darowizny w gotówce, a następnie jej wpłata na konto nie spełnia warunków ustawowych i nie daje prawa do nielimitowanego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn – tak wynika z niekorzystnej dla podatników uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy zwolnienia od podatku środków pieniężnych przekazanych w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej, tzn. na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Jeżeli kwota darowizny przekracza ustawowy limit, to warunkiem dla zastosowania zwolnienia od podatku jest udokumentowanie otrzymania darowizny dowodem przekazania na rachunek płatniczy
nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo--kredytowej lub przekazem pocztowym.
W uchwale z 20 marca br. (sygn. akt III FPS 3/22) skład 7 sędziów NSA stwierdził, że wyrażenie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. "w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne (...) - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem
pocztowym", należy rozumieć w ten sposób, że warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w tym przepisie jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych we wskazany w tym przepisie sposób przez darczyńcę na rzecz obdarowanego.
Tym samym NSA uznał, że podejmowane inne czynności w celu dokumentowania otrzymania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są niewystarczające albo zbędne.
Otrzymanie darowizny środków pieniężnych od najbliższej rodziny bez zachowania formy wpłaty bezgotówkowej nie korzysta ze zwolnienia od podatku.
Zdaniem Sądu takie udokumentowanie wpłaty musi pozwalać na identyfikację stron umowy.
Wpłata środków pieniężnych przez nabywcę na własną rzecz, w imieniu darczyńcy, nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Otrzymanie darowizny środków pieniężnych od najbliższej rodziny bez zachowania formy wpłaty bezgotówkowej nie korzysta zatem ze zwolnienia od podatku.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi