Wiadomości


Jak skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%?
11 lipca 2023
Przepisy, które umożliwiają ubieganie się o bezpieczny kredyt 2% i otworzenie „Konta Mieszkaniowego”, wchodzą w życie 1 lipca br. By móc skorzystać z tych rozwiązań, trzeba będzie udać się do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z BGK, i wprowadzi instrumenty do swojej oferty produktowej.

Bezpieczny kredyt 2% to kredyt zabezpieczony hipoteką, w tym kredyt, którego umowa przewiduje zabezpieczenie
hipoteką po zakończeniu budowy domu jednorodzinnego lub wyodrębnieniu własności lokalu mieszkalnego, do którego rat przysługuje albo przysługiwała dopłata.
Bezpieczny kredyt 2% może zostać udzielony kredytobiorcy, który spełnia łącznie następujące warunki:
» prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski albo poza terytorium Polski – jeśli posiada obywatelstwo polskie albo nie posiada obywatelstwa polskiego i prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo, a kredyt ten jest mu udzielany wspólnie z tą osobą,
» w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie jest ani nie był stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego albo spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że umowa ta została rozwiązana w związku z dokonanym na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym skutecznym odstąpieniem przez kredytobiorcę od umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5 tej ustawy,
» w dniu udzielenia kredytu kredytobiorca nie posiada i przed tym dniem nie posiadał prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, ani też prawa takiego nie posiada i w okresie pozostawania w gospodarstwie domowym kredytobiorcy nie posiadała osoba prowadząca z nim wspólnie to gospodarstwo, oraz kredytobiorcy nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, ani też prawo takie nie przysługuje i w okresie pozostawania w gospodarstwie domowym kredytobiorcy nie przysługiwało osobie prowadzącej z nim wspólnie to gospodarstwo domowe (ustawa reguluje sytuacje, gdy powyższy warunek, pomimo posiadania prawa własności czy przysługiwania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, uznaje się za spełniony). W przypadku umowy deweloperskiej nabycie prawa własności lokalu następuje w chwili jego wyodrębnienia, a zatem do czasu takiego wyodrębnienia
kredytobiorca będzie spełniał warunki programu.
» w dniu złożenia wniosku o udzielenie kredytu kredytobiorca nie ukończył 45 lat (warunek uznaje się za spełniony też w przypadku, gdy bezpieczny kredyt 2% jest udzielany wspólnie 2 osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, a 45 lat nie ukończyła wyłącznie jedna z nich).
Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
Kwota bezpiecznego kredytu 2% nie może przekroczyć 500 000 zł, a w przypadku gdy kredytobiorca prowadzi
gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 000 zł. Kredyt można wykorzystać na mieszkanie/dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym. Przy kupnie nie obowiązuje limit ceny 1 m2.
Stopa oprocentowania bezpiecznego kredytu 2% jest ustalana na okres 60 miesięcy i stała w okresie objętym
dopłatami do rat tego kredytu. Marża banku nie może być wyższa od marży przy innych kredytach hipotecznych, które bank oferuje.
Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat. Dopłaty obejmują więc 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych bezpiecznego kredytu 2%, a objętą dopłatą ratę obniża się o kwotę tej dopłaty.
W okresie objętym dopłatami do rat spłata części kapitałowej bezpiecznego kredytu 2% następuje w częściach
równych ustalanych z uwzględnieniem całego okresu spłaty tego kredytu. Po wygaśnięciu dopłat do rat spłata bezpiecznego kredytu 2% następuje w ratach równych, chyba że kredytobiorca złoży wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty.
Można skorzystać z tego kredytu do 2027 r. (z możliwością przedłużenia).
Ustawa określa także zdarzenia, których wystąpienie spowoduje, że dopłaty do rat wygasną, a kwoty udzielonych
dopłat będą podlegać zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, np. w razie gdy:
» w terminie 24 miesięcy od dnia zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego albo nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, czy też nabycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z wykorzystaniem środków bezpiecznego kredytu 2%, kredytobiorca nie
rozpocznie w tym lokalu albo domu prowadzenia gospodarstwa domowego;
» w okresie przysługiwania dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2% kredytobiorca m.in.:
• zbędzie mieszkanie albo dom nabyty albo wybudowany z wykorzystaniem środków bezpiecznego kredytu 2%, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej oraz zbycia na rzecz drugiego z kredytobiorców;
• nabędzie prawo własności innego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego albo nabędzie spółdzielcze prawo do innego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że prawo to nabędzie w drodze dziedziczenia;
• wynajmie lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny lub jego część innej osobie lub użyczy tego lokalu albo domu innej osobie;.
• dokona przedterminowej spłaty części bezpiecznego kredytu 2% – z wyjątkami.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi