Wiadomości


Jak skorzystać z ulgi na ekspansję?
06 marca 2023
Przedsiębiorstwo może odliczyć koszty, które musi ponieść, aby rozszerzać swoje rynki zbytu – również zagraniczne. Wydatki mogą zostać odliczone 2 razy – jako koszty uzyskania przychodów oraz w ramach ulgi. W ramach tzw. ulgi na ekspansję odliczyć można nawet 1 mln zł. W ten sposób wspierane są firmy, które zwiększają swoje przychody i poszerzają rynki zbytu.

NA CZYM POLEGA ULGA?
Ulga na ekspansję (prowzrostowa) polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które przedsiębiorca poniósł, żeby rozszerzać swoje rynki zbytu – zarówno krajowe, jak i zagraniczne1. Są to koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.
Produkty to rzeczy wytworzone przez przedsiębiorcę. Maksymalnie w danym roku podatkowym w ramach ulgi można odliczyć 1 mln zł. Dzięki uldze przedsiębiorca może rozliczyć w podatku dochodowym 200% poniesionych kosztów, czyli:
» 100% jako koszt uzyskania przychodów,
» 100% jako odliczenie w ramach ulgi na ekspansję

KOMU PRZYSŁUGUJE ULGA?
Z ulgi na ekspansję mogą skorzystać:
» podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągający dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowani: na zasadach ogólnych według skali podatkowej PIT (tj. czyli według stawek 12% i 32%; PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L);
» podatnicy uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, opodatkowani podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8).

JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?
Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi pod warunkiem, że w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów:
» zwiększy przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub
» osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub
» osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Przy ustalaniu spełnienia wymienionych warunków uwzględnia się wyłącznie przychody, z których dochód jest opodatkowany w Polsce.

JAKIE KOSZTY MOŻNA ODLICZYĆ?
W ramach ulgi odliczyć można koszty poniesione na:
1. uczestnictwo w targach (organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych dla podatnika i jego pracowników, zakwaterowanie i wyżywienie dla przedsiębiorcy i jego pracowników),
2. działania promocyjno-informacyjne (m.in. zakup przestrzeni reklamowych, przygotowanie strony internetowej, publikacje prasowe, broszury, katalogi informacyjne i ulotki dotyczące produktów),
3. dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów,
4. przygotowanie dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych,
5. przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.
Przedsiębiorcy, którzy:
» uzyskują dochody z prowadzonej działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub
» osiągają dochody w ramach realizacji nowej inwestycji na podstawie wydanej decyzji w tym zakresie – z odliczenia mogą skorzystać jedynie w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, których nie uwzględniają w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów ustaw podatkowych.

ZASADY ODLICZENIA
Podatnik może odliczyć ulgę w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniósł koszty na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów. Jeśli przedsiębiorca poniósł w danym roku stratę albo wielkość jego dochodu jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, to dokonuje odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Powinien złożyć zeznanie:
» PIT-36 – jeżeli uzyskał przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej;
» PIT-36L – jeżeli uzyskał przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym;
» CIT-8 – jeżeli uzyskał przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W przypadku gdy podatnik, który skorzystał z odliczenia, nie spełni warunku poszerzenia rynków zbytu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi