Wiadomości


Jakiej działalności nie trzeba rejestrować?
23 listopada 2023
Poza działalnością nierejestrową, przepisy określają inne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować w CEIDG. Dotyczy to: działalności agroturystycznej rolników, produkcji wina przez rolników i rolniczego handlu detalicznego.

Agroturystyka polega na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Rejestracji nie wymaga działalność obejmująca wyrób wina przez producentów będących rolnikami, którzy wyrabiają
mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego. Rolnik produkujący mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego nie musi więc rejestrować działalności gospodarczej. Właściciel winnicy zamierzający prowadzić wyrób wina z przeznaczeniem do obrotu musi dokonać wpisu do ewidencji producentów. Rejestracji nie podlega też sprzedaż z gospodarstwa rolnego (rolniczy handel detaliczny) – tzn. sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) pod warunkiem, że:
» przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszy;
» jest prowadzona ewidencja sprzedaży;
» ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.
Aby sprawdzić czy to, co robisz, jest działalnością gospodarczą i czy należy zgłaszać ją do CEIDG, trzeba wziąć pod uwagę cechy działalności gospodarczej:
» cel zarobkowy – jest nastawiona na zysk,
» zorganizowany charakter, jeśli np. wynajem pomieszczenia do jej wykonywania, poszukiwanie klientów i marketing,
» ciągłość – podejmowanie czynności w sposób ciągły,
» wykonywanie jej we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność (nie wykonujesz na zlecenie i pod kierownictwem zleceniodawcy),
» ponoszenie ryzyka gospodarczego związanego z działalnością.
W przepisach różnych ustaw występują różniące się definicje działalności gospodarczej i przedsiębiorcy.
Jeśli masz wątpliwości, czy powinieneś rozliczać się jako osoba prowadząca działalność z urzędem skarbowym i jak
to zrobić, skontaktuj się z naszym biurem.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi