Wiadomości


Kontrola trzeźwości w pracy
20 marca 2023
Nowelizacja z 1 grudnia 2022 r., oprócz uregulowania pracy zdalnej, z dniem 21 lutego 2023 r. wprowadziła do Kodeksu pracy przepisy normujące zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników.

ZAKAZ DOPUSZCZANIA DO PRACY PRACOWNIKA NIETRZEŹWEGO
W Kodeksie pracy został wprowadzony zakaz dopuszczania do pracy pracownika nietrzeźwego lub będącego pod wpływem tzw. narkotyków. Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, albo też zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy. Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (tj. policja).
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola wykaże obecność w organizmie pracownika środka działającego podobnie do alkoholu albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu takiego środka lub zażywał taki środek w czasie pracy.
Za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu lub spożywanie alkoholu czy zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy – pracodawca – oprócz kary upomnienia czy kary nagany – może również stosować karę pieniężną.
Generalnie nietrzeźwość pracownika może być stwierdzona na dwa sposoby:
» w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy (np. zatacza się) – badanie trzeźwości może przeprowadzić policja (dotyczy to wszystkich pracowników);
» w przypadku określonych w przepisach wewnątrzzakładowych kategorii pracowników – pracodawca może przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości, nawet gdy pracownik nie okazuje oznak bycia pod wpływem alkoholu.
Analogiczne zasady są stosowane do sprawdzania, czy pracownik nie jest pod wpływem narkotyków.
Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może więc wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

SAMODZIELNA, PREWENCYJNA KONTROLA TRZEŹWOŚCI PRACOWNIKÓW PRZEZ PRACODAWCĘ
Kontrolą trzeźwości przeprowadzaną samodzielnie pracodawca może objąć tylko takich pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla mienia (jakiegokolwiek, nie tylko mienia pracodawcy).
Będzie to prewencyjna kontrola, tj. taka, która może być przeprowadzana, co do zasady, wobec pracowników
niewykazujących oznak nietrzeźwości. Może ona również być przeprowadzana samodzielnie przez pracodawcę, w przypadku gdy pracownicy objęci tą kontrolą będą wykazywali oznaki nietrzeźwości.
Kontrola trzeźwości obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Na żądanie pracodawcy lub pracownika może być wezwana policja, aby przeprowadziła badanie stanu trzeźwości pracownika. Zawsze gdy ta nie będzie miała możliwości sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie, zleci przeprowadzenie badania krwi.
Kontrolą trzeźwości przeprowadzaną samodzielnie pracodawca może objąć tylko takich pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla mienia.
Wprowadzenie kontroli trzeźwości grupy pracowników objętych taką kontrolą i sposób jej przeprowadzania pracodawca ma ustalać w akcie wewnątrzzakładowym, np. w regulaminie pracy lub obwieszczeniu.
Analogiczne zasady postępowania obowiązują w przypadku kontroli na obecność w organizmach pracowników środków działających podobnie do alkoholu (narkotyków).
Szczegóły dotyczące przeprowadzania ww. badań określać ma, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy.
Nowe regulacje stosuje się odpowiednio do pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, a także do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych pracodawców. Możliwości rozliczenia kosztów badania trzeźwości załogi warto skonsultować ze swoim doradcą podatkowym.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi