Wiadomości


Korekta składki zdrowotnej w dokumentach miesięcznych
18 kwietnia 2023
Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mają obowiązek ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne na nowych zasadach. Dane dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowotne trzeba wykazać w odpowiednim bloku deklaracji rozliczeniowej (XI na formularzu ZUS DRA) albo imiennego raportu miesięcznego (III.E na formularzu ZUS RCA).

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, muszą przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS co miesiąc.
Przedsiębiorcy opodatkowani PIT na zasadach ogólnych lub ryczałtem mają obowiązek po zakończeniu roku kalendarzowego ustalić roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Należy zweryfikować, czy wyliczona kwota
składki rocznej różni się od sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych
za poszczególne miesiące roku kalendarzowego (jeśli rozliczenie podatku następuje ryczałtem) lub roku składkowego (jeśli rozliczenie PIT następuje na zasadach ogólnych) – za który sporządzane jest rozliczenie.
Ważne, aby na koncie płatnika składek znajdowały się poprawne dokumenty za wszystkie miesiące danego roku kalendarzowego lub składkowego. Korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) można przekazywać w ciągu 5 lat od następnego dnia po terminie płatności składek za dany miesiąc. Po rozliczeniu rocznym korektę dokumentów rozliczeniowych ze składką zdrowotną za poszczególne miesiące należy złożyć najpóźniej do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia za poprzedni rok – a to najpóźniej do 1 czerwca. Jeżeli nie składa się tego wniosku, jest czas do 30 czerwca.
Na bieżąco (wstecz) przedsiębiorca musi skorygować dokumenty rozliczeniowe za miesiące od stycznia danego roku, jeśli:
1. stosuje opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i rozlicza składki na podstawie przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym, a w wyniku rocznego rozliczenia w urzędzie skarbowym ustalił kwotę przychodu za poprzedni rok w innej wysokości niż kwota przychodu, którą wykazywał w miesięcznych
dokumentach rozliczeniowych przekazanych do ZUS. Musi przy tym dopłacić ew. niedopłatę z odsetkami za zwłokę.
2. zmieniał formę opodatkowania w trakcie roku. Wyjątkowo nie trzeba korygować miesięcznych rozliczeń składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zmiany formy opodatkowania za 2022 r. z ryczałtu na opodatkowanie według skali z mocą od 1 lipca 2022 r. lub z podatku liniowego lub ryczałtu na opodatkowanie według skali z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r.
Nie trzeba korygować dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, jeśli wysokość przychodów lub dochodów za dany miesiąc została ustalona nieprawidłowo, np. gdy przy obliczaniu wysokości dochodu za dany miesiąc lub wysokości przychodów liczonych narastająco od początku roku płatnik nie uwzględnił jakiegoś przychodu czy kosztu (wtedy rozliczy go w kolejnym miesiącu, a ostatecznie uwzględni w rozliczeniu rocznym), bądź gdy na skutek zmiany przepisów, które weszły w życie 13 kwietnia 2022 r., zmienił się sposób ustalania dochodu lub przychodu.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi