Wiadomości


Kredyt technologiczny dla MŚP
30 maja 2023
Do 31 maja 2023 roku można składać wnioski w programie „Kredyt technologiczny” finansowanym w programie „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027”. Są to dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i na jej podstawie rozpoczynają produkcję towarów lub świadczenie usług.

W tym schemacie wsparcia przedsiębiorca najpierw ubiega się o przyznanie kredytu technologicznego w banku
komercyjnym, deklarując, jaki wniesie wkład własny. Następnie składa wniosek o dofinasowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego (za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie) i, po pozytywnej ocenie, otrzymuje premię technologiczną, tj. dotację na sfinansowanie zakupów. To oznacza, że premia technologiczna spłaca zaciągnięty kredyt technologiczny.
Nie można zacząć realizować projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie! Kredyt technologiczny wspiera wdrożenie nowej technologii, a nie zakup nowej, ale gotowej technologii. Przed złożeniem wniosku przedsiębiorca powinien posiadać opracowaną technologię w postaci: prawa własności przemysłowej (patent na wynalazek, wzór użytkowy lub topografię układów scalonych), wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych bądź nieopatentowanej wiedzy technicznej. W momencie składania wniosku o dofinansowanie technologia powinna być opracowana i gotowa do wdrożenia.
Dofinasowanie jest przeznaczone na zrealizowanie inwestycji technologicznej polegającej na wdrożeniu technologii, czyli na zakupie niezbędnych komponentów tej technologii i uruchomienie wytwarzania nowych czy znacząco ulepszonych, produktów, procesów lub usług w oparciu o tę technologię. Projekt musi obejmować jedną z następujących form inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne:
» założenie nowego zakładu;
» zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu;
» dywersyfikacja produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie (przypadek, gdy koszty kwalifikowane przekraczają o co najmniej 200% wartość księgową ponownie wykorzystywanych aktywów);
» zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.
Do wydatków, które można sfinansować z dotacji, zalicza się koszty:
» nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych (maks. 10% wydatków kwalifikowanych);
» nabycia albo wytworzenia środków trwałych;
» nabycia robót i materiałów budowlanych (maks. 50% kosztów kwalifikowanych);
» nabycia oraz ochrony wartości niematerialnych i prawnych;
» raty leasingu dla środków trwałych;
» wydatki na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne;
» koszty związane z uzyskiwaniem patentów.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi