Wiadomości


Najważniejsze zmiany podatkowe na 2023 rok
13 stycznia 2023
Na nowy rok podatnicy są zasypywani zmianami prawnymi.
Poniżej wskazano niektóre.


„Polski Ład” wprowadził szereg zmian dla przedsiębiorców. Wśród nich jest wydłużenie terminów na składanie rocznych rozliczeń podatkowych – do końca kwietnia kolejnego roku. Dotyczy ona osób składających PIT-28 (PIT-28S) i PIT-16A, tj. osób opodatkowanyc  ryczałtem oraz kartą podatkową.
Od 1 stycznia 2023 r. zaczyna obowiązywać nowy wzór formularza PIT-2. Nie będzie on już dotyczył tylko kwoty
zmniejszającej podatek. Będzie stanowił kluczowe oświadczenie pracownika o stosowanych zwolnieniach, kosztach uzyskania przychodu oraz do podziału kwoty zmniejszającej podatek na maksymalnie 3 płatników. Resort finansów przygotował przy tym projekt objaśnień dotyczących składania przez podatników PIT oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych przez płatników tego podatku (w tym PIT-2).
W 2023 r. z karty podatkowej mogą skorzystać tylko firmy, które kontynuują opodatkowanie w takiej formie po 31 grudnia 2021 r. i nie zrezygnowały z niej ani nie utraciły prawa do jej stosowania. Stawki wzrosną o ok. 13,3%.
W 2023 r. najem prywatny nie może już być opodatkowany PIT na zasadach ogólnych wg skali. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ma na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych oraz – na zasadzie analogicznego odwzorowania – także niektórych przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych i zryczałtowanym podatku dochodowym w sposób, który uczyni je przejrzystymi i jednocześnie bardziej efektywnymi.
Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą m.in.: ryczałtu od dochodów spółek, podmiotów
obowiązanych do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, zasad rozliczania tzw. kosztów finansowania dłużnego, zasad obliczania podstawy opodatkowania, jeżeli podatnik uzyskuje dochody opodatkowane różnymi stawkami, podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, podatku od przerzuconych dochodów, podatku od przychodów z budynków, opodatkowania spółek holdingowych, zwolnienia od podatku przychodów z dywidend, obowiązków płatników zryczałtowanego podatku dochodowego, obowiązku składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji przez podatników posiadających zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na siedzibę.
Przewidziano też zwolnienie podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązku
jego zapłaty za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2023 r. – za okres do końca tego roku podatkowego. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
zmiany dotyczą m.in. cen transferowych, opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% należności z tytułu świadczeń otrzymanych przez osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych), a także podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej oraz podatku od przychodów z budynków oraz unormowania instytucji zwrotu kwoty nadpłaty podatku na wniosek płatnika, który pobrał od podatnika zryczałtowany podatek dochodowy nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
Ponadto wprowadzono istotne zmiany w przepisach dot. ustalania podstawy obliczenia podatku w przypadku korzystania z tzw. ulgi za złe długi w podatkach dochodowych. Dłużnicy i wierzyciele nie będą już musieli dołączać
do zeznania rocznego załączników PIT/WZ, PIT/WZR, CIT/WZ lub CIT/WZG, w których informują o wierzytelnościach
i zobowiązaniach. Nadal jednak mają obowiązek dołączenia ich do zeznania rocznego za 2022 r.
W 2023 r. z karty podatkowej mogą skorzystać tylko firmy, które kontynuują opodatkowanie w takiej formie.
Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczą obowiązków dłużnika w sytuacji zbiegu egzekucji do wierzytelności z tytułu zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku. Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn oraz w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczą obowiązków notariuszy jako płatników tych podatków. Zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczą obowiązków informacyjnych podmiotów obowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych oraz notariuszy.
W zakresie VAT przedłużono obowiązywanie podwyższonych stawek podatkowych w wysokościach odpowiednio 23%, 8%, 7% oraz 4% zarówno w odniesieniu do roku 2023, jak też od 1 stycznia 2024 r. Z kolei tzw. Slim VAT 3 przesunięto i okrojono z części pozytywnych rozwiązań. Nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, skierowana do Komisji Prawniczej, przewiduje już późniejszą datę wejścia w życie – 1 kwietnia 2023 r. Zawiera on pakiet uproszczeń w rozliczaniu przez podatników podatku od towarów i usług, np. zmiany w rozliczaniu faktur korygujących.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany mające doprecyzować przepisy oraz usunąć wątpliwości interpretacyjne w zakresie obecnie obowiązujących regulacji. Nowe rozwiązania ograniczą obowiązki administracyjne i ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej, wprowadzone zostaną także uproszczenia dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Przewidziano np., że podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie naliczany od paliw silnikowych do 30 czerwca 2023 r. Nowelizacja definiuje płyn do papierosów elektronicznych jako roztwór, czyli w powszechnym rozumieniu tego pojęcia jednorodną mieszaninę 2 lub więcej związków chemicznych. Tymczasem ani gliceryna ani glikol takimi mieszaninami nie są – wyjaśniło MF.
Ww. ustawa wskazuje, że od 2024 r. ulga podatkowa na robotyzację będzie ograniczona – nie obejmie działalności górniczej, magazynowania paliw kopalnych i ich przeróbki, dystrybucji lub spalania.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi