Strona główna › AktualnościWiadomościPakiet SLIM VAT 3

Wiadomości


Pakiet SLIM VAT 3
16 marca 2023
SLIM VAT 3 to kolejny pakiet rozwiązań mający na celu ułatwienie w rozliczaniu podatku od towarów i usług, który ma wejść w życie 1 kwietnia br.

POPRAWA PŁYNNOŚCI FIRM
Przewidziano podwyższenie limitu wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro, która uprawnia do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT.
Projekt rozszerza możliwość dysponowania środkami na rachunku VAT – będzie nimi można opłacić też podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy, tzw. podatek od produkcji okrętowej, opłatę od „małpek” oraz podatek tonażowy. Nie będzie obligatoryjnego wydawania przez organy podatkowe postanowień w sprawie zaliczenia wpłaty, nadpłaty czy zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę.

PROSTSZE FAKTUROWANIE I ROZLICZANIE VAT
Przewidziano uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń dotyczące fakturowania (m.in. dostosowanie warunków wystawienia faktury do e-paragonu) oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (np. możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych przez podatników). Będzie nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych.
Nie będzie wymogu posiadania faktury dot. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. Będzie możliwość składania korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego.
Doprecyzowane zostaną zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących w przypadku, gdy faktura została wystawiona w walucie obcej. Będzie możliwość rezygnacji z dokonania korekty, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 p.p.
Zniknie obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego. Zamiast tego będzie wymóg zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji.
Zwiększy się kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100%
w sytuacji, gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98%, z obecnych 500 zł do 10 tys. zł. Zmiana dotyczy podatników
wykonujących w ramach działalności czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i umożliwia odliczenie całej kwoty VAT u podatników, u których znaczną część obrotu stanowią czynności opodatkowane VAT.
Uregulowanie kwestii przekazywania środków między rachunkami VAT w grupie pozwoli na przekazywanie środków z rachunku VAT członka grupy na rachunek VAT przedstawiciela tej grupy.

DOSTĘP DO WIEDZY PODATKOWEJ
Skonsolidowane zostanie wydawanie wiążących informacji poprzez wyznaczenie jednego organu właściwego do wydawania WIS, WIA, WIT oraz WIP. Ujednolicone będą przepisy dotyczące zasad wydawania i stosowania WIS i WIA, tj. wiążących informacji o charakterze krajowym. Znikną opłaty za wniosek o wydanie WIS.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi