Wiadomości


Portal sprzedażowy musi donosić na użytkowników
26 stycznia 2023
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokami z 2 grudnia 2022 r. (o sygn. akt II FSK 989-990/22) oddalił skargi kasacyjne portalu sprzedażowego, od którego organ podatkowy zażądał udostępnienia informacji o jego kontrahentach, czyli użytkownikach. Sąd uznał, iż bez konkretnego powodu e-platforma nie może odmawiać udostępniania danych użytkowników, które są potrzebne do ustalenia opodatkowanych dochodów.

NSA wyjaśnił przy tym, że w obu sprawach żądanie udostępnienia informacji miało na celu zebranie informacji o zdarzeniach mających bezpośredni wpływ na powstanie zobowiązania podatkowego. W pierwszej uzyskane dane dotyczące kontrahentów portalu, którzy wystawiają towary w kategorii elektronika, z zadeklarowaną wysyłką towaru spoza Polski, z podaniem kraju wysyłki, pozwolą nie tylko na weryfikację zadeklarowanej podstawy opodatkowania,
ale również w sposób bezpośredni umożliwiają zweryfikowanie, czy podmioty te (użytkownicy portalu allegro.pl) wywiązują się z obowiązków podatkowych, nie naruszając aktualnie obowiązujących przepisów.
Żądane informacje są informacjami o zdarzeniach (czynnościach objętych VAT) mających bezpośredni wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego.
NSA podkreślił, że prawem i obowiązkiem organów podatkowych jest dokonywanie oceny stosunków prawnych pod kątem skutków, jakie wywierają one w zakresie obowiązków podatkowych, i z tego prawa skorzystał naczelnik urzędu celno-skarbowego. Przepis art. 45 ustawy o KAS nie pozostawia wątpliwości, iż organ podatkowy ma prawo żądać od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, znajdujących się w posiadaniu informacji dotyczących
innych podmiotów gospodarczych, przekazania danych oraz dowodów. Natomiast przedsiębiorca (np. e-portal) ma prawo i jednocześnie obowiązek współdziałania z organem podatkowym w wyjaśnianiu sprawy, w tym do przedkładania informacji i dokumentów, które mogą wyjaśnić istotę sprawy.
Żądane przez organ dane umożliwiłyby poprawną weryfikację użytkowników portalu. W drugiej sprawie też wnioskowane dane są niezbędne organowi podatkowemu dla ustalenia powstania i wysokości zobowiązania podatkowego, co stanowi realizację ustawowych zadań organów KAS. NSA uznał, że całokształt okoliczności sprawy nie pozostawia wątpliwości co do związku żądanych przez organ danych z realizacją celu, jakim jest realizacja dochodów z podatków (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o KAS). Zarówno lista ofert zakończonych transakcją kupna-sprzedaży, z wyszczególnieniem ilości sprzedanych towarów, ich ceny (z wyodrębnieniem kosztów wysyłki), jak i dane identyfikacyjne nabywców i sposób dokonywania przez nich płatności są niezbędne do prawidłowego określenia, czy powstało, a jeśli tak, to w jakiej wysokości zobowiązanie podatkowe wynikające z dokonywania
sprzedaży towarów przez ww. podatników. Dane identyfikacyjne nabywców i sposób dokonywania przez nich płatności są potrzebne przy porównywaniu danych z list ofert zakończonych sprzedażą z wpłatami dokonywanymi na konta bankowe strony postępowania.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi