Wiadomości


System kaucyjny ruszy w 2025 roku!
12 lipca 2023
6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatuv i środowiska. Teraz zajmuje się nim Sejm.

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma dostosować polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę nr 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych, a także zmniejszyć zaśmiecenie środowiska.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów.
Chodzi np. o butelki PET na wodę, sok, nektar czy butelki na mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Systemy kaucyjne tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Wprowadzający lub grupa wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje oraz wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje bezpośrednio ustanowią podmiot, który będzie ich reprezentował, tzw. podmiot reprezentujący. Podmiot ten będzie odpowiedzialny za utworzenie i prowadzenie systemu kaucyjnego.
Wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje będą mogli na równych zasadach przystępować do utworzonych i funkcjonujących już systemów kaucyjnych. Projekt ustawy nie określa liczby tworzonych systemów kaucyjnych, a tym samym liczby podmiotów reprezentujących wprowadzającego lub grupę wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje.
Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, żeby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni handlowej powyżej 200 m2, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania.
Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast zobowiązane do pobierania kaucji. W ramach systemu kaucyjnego przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego
będzie zobowiązany do podpisania umowy z podmiotem reprezentującym (mający powierzchnię handlową powyżej 200 m2 – z każdym podmiotem reprezentującym).
W projekcie określono podstawowe warunki, które musi spełnić system kaucyjny tworzony przez podmiot reprezentujący wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje. System kaucyjny powinien objąć obszar całego kraju i być powszechnie dostępny, przez co m.in. konsumentom łatwiej będzie przekazać opakowanie lub odpad opakowaniowy powstały z opakowania objętego systemem kaucyjnym.
Ponadto utworzony system ma być powszechny i równie dostępny dla jednostek handlu detalicznego i hurtowego oraz innych punktów zbierających opakowania i odpady opakowaniowe objęte systemem kaucyjnym, bez względu na ich powierzchnię, a także dla wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje. Uruchomienie systemu kaucyjnego będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw klimatu.
Proponowana ustawa określa maksymalną stawkę kaucji – w wysokości 2 zł, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu.
W związku z powyższym, w przepisach przygotowywanego równolegle z ustawą rozporządzenia określono wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Ma to zapewnić jednolite wysokości kaucji w odniesieniu do poszczególnych rodzajów opakowań dla wszystkich uczestników systemu kaucyjnego na terytorium całego kraju. Projektowane rozporządzenie stanowi, iż wysokość kaucji w zł za 1 szt. każdego z ww. opakowań ma wynosić 50 groszy. Ma ono wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w butelkach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l oraz butelkach szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l, a także puszkach metalowych o pojemności do 1 l będą zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania odpowiednio odpadów opakowaniowych oraz opakowań w ramach systemu kaucyjnego (docelowo 90% wprowadzonych opakowań objętych
systemem). W razie nieosiągnięcia tych poziomów lub nieprzystąpienia do systemu kaucyjnego, ww. wprowadzający oraz podmiot reprezentujący będą obowiązani do uiszczenia opłaty produktowej.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi