Wiadomości


Ułatwienia dla przedsiębiorców
25 lipca 2023
Resort rozwoju przygotowuje pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, zakładający łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, sprawną sukcesję i przyjazne prawo gospodarcze. Planowane wejście w życie to 1 października 2024 r.

Proponowane zmiany w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego i Prawie przedsiębiorców, w jasny sposób określą procedurę, na podstawie której osoby małoletnie będą mogły podejmować i wykonywać działalność gospodarczą lub zawodową. Chodzi m.in. o działalność influencerów, youtuberów, sprzedaż internetową czy działalność artystyczną i muzyczną. Ma to np. wyeliminować sytuacje patologiczne, takie jak np. próby rejestrowania przez rodziców firm na 2-latków, w celu ominięcia przepisów.
Aby młoda osoba mogła założyć biznes, konieczna będzie zgoda sądu opiekuńczego. Wniosek będzie składał sam zainteresowany albo jego przedstawiciel ustawowy, kurator lub opiekun. Sąd określi zakres prowadzenia działalności (wg kodów PKD). Informacja o tym, że przedsiębiorca jest osobą małoletnią, będzie publikowana w CEIDG.
Proponowane uproszczenia zasad prowadzenia firm to np.:
» koniec z wzywaniem do urzędu – wizyty w urzędach będą konieczne tylko w wyjątkowych przypadkach.
Instytucje państwowe będą przede wszystkim korzystać z e-maili lub listów.
» ograniczenie w posługiwaniu się pieczątką – brak pieczątki nie będzie już powodem, aby uznać, że pismo jest niekompletne. Nie będzie można wymagać i żądać od przedsiębiorcy posługiwania się pieczątką. Dzięki temu kontakty z urzędem będą mniej sformalizowane.
» usprawnienie zasad kontroli w firmach – wraz z zawiadomieniem o kontroli przedsiębiorcy będzie doręczana lista dokumentów i informacji, które będę niezbędne podczas kontroli;
» mniej dokumentów papierowych – wprowadzenie możliwości doręczenia załączników na elektronicznych nośnikach, jak np. płyta CD, pendrive.
W ramach usprawnienia sukcesji w firmach przewidziano:
» łatwiejsze ustanawianie zarządcy sukcesyjnego – MRiT chce obniżyć procentowy udział spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego (z 85% do 75%).
» automatyczne wydłużenie zarządu sukcesyjnego – po złożeniu wniosku w tej sprawie (a nie dopiero po wydaniu postanowienia przez sąd);
» dostęp do rachunku bankowego – umożliwienie zarządcy sukcesyjnemu skorzystania z rachunku na takich samych zasadach jak przedsiębiorca (np. dostęp do bankowości elektronicznej).
W Prawie przedsiębiorców zaproponowano rozwiązania, które poprawią otoczenie prawne firm, m.in.:
» zasadę „one in, one out” – wprowadzając jeden nowy obowiązek administracyjny, projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innego obowiązku;
» obowiązkową oceny ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne;
» zasadę „dwóch terminów” – przepisy prawa gospodarczego powinny, co do zasady, wchodzić w życie 1 stycznia lub 1 czerwca danego roku;
» przygotowywanie co 4 lata cyklicznej polityki regulacyjnej, w której będą określane priorytetowe działania mające na celu poprawę otoczenia prawnego prowadzenia biznesu w Polsce.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi