Wiadomości


Ulga na innowacyjnych pracowników
14 kwietnia 2023
W bieżącym roku firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, po raz pierwszy mogą skorzystać z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników. Podatnicy nie mają obowiązku specjalnego informowania urzędu skarbowego o zastosowaniu tej preferencji.

Jeżeli w danym roku przedsiębiorca w zeznaniu rocznym nie odliczył od swojego dochodu kwot ulgi na działalność
badawczo-rozwojową (ulga B+R), ponieważ w danym roku podatkowym poniósł stratę albo wysokość przysługującej
mu ulgi przekraczała wysokość osiągniętego dochodu, to ma możliwość odliczenia kwoty tej ulgi od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników.
W ramach ulgi niewykorzystaną za poprzedni rok kwotę ulgi B+R odlicza się więc od bieżących zaliczek na PIT od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
Dotyczy ona przychodów pracowników, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Przedsiębiorcy korzystający z ulgi muszą prowadzić dodatkową ewidencję czasu pracy dla potrzeb działalności B+R. Odliczenie ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) innowacyjnych pracowników z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku z ubezpieczenia społecznego, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło bądź z praw autorskich.
Podatnik może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku dochodowego obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym. Odliczenie wynosi więc:
» 12% × kwota niedoliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych wg skali PIT;
» 19% × kwota nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym;
» stawka CIT x kwota nieodliczonej ulgi B+R dla podatników CIT.
Uprawnienie do pomniejszenia przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie roczne, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Odliczenia nie mogą stosować podatnicy, którzy korzystają z prawa do zwrotu gotówkowego uregulowanego w przepisach o uldze B+R. Uprawnienie do pomniejszenia nie ma także zastosowania do kwot zaliczek pobranych przez płatników będących zakładami pracy chronionej bądź zakładami aktywności zawodowej i przekazywanych na odpowiednie fundusze (PFRON, zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych czy zakładowy fundusz aktywności).
Jeśli podatnik utracił prawo do odliczenia, to ma obowiązek doliczyć kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.

          EFRF          innowacyjna gospodarka          parp
Masz pytania?
Wyślij formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Jesteśmy na Facebooku!
Copyright ® LICZYK Sp. z o.o. | Tworzenie stron internetowych JELLINEK studio
Google+ Tagi